Projektid
tokyocity.ee, 1999
Autori sissejuhatus
Loe mind fail
Nelli Rohtvee. Punkt on piiriks
Projektist

Punkt on piiriks

Raivo Kelomees "tokyocity.ee"


Kuigi aeg on nähtamatu, väljendab seda ruum. Raivo Kelomehe "tokyocity.ee" on tema sõnul pühendatud aja, kulu ja kestuse suhtelisusele ning selle subjektiivsele tajule.Linnaruumi ja geograafilisi piirkondi mõistame läbi neile omistatavate tähenduste. Need tekivad ajas, milles tegutsevad inimesed. Aeg ja ruum on kokku liidetud tähenduste kaudu. Tähendusi mõistame kui lugusid, ajalugu ja fakte. Kelomehe Tokyo-pildistikus näeme tähendustest vaesestatud linnaruumi, Tokyot ilma jaapanliku kultuuri kohustusliku lisandita - kui abstraktset mustrit, graafilist ja auditiivset faktuuri.

Paralleelselt Kelomehe projektiga Linnagaleriis on avatud internetilehekülg www.tokyocity.ee. Arusaadava sõna "tokyocity" on kunstnik ühendanud Eesti domeeninimede laiendiga ".ee". Selle teadliku ebakõlaga näib ta proovivat kohast välja ulatuda, kaotades seotust füüsilise keskkonnaga. Ja mis koht see "tokyocity.ee" ongi? Mitte-koht, kus piiriks on punkt sõnade vahel, mis on täidetud viljatute arutlustega ajast.

Videol, nagu CD-ROMil, näeme abstraktseteks muutuvaid Tokyo vaateid, mis on kaadrid siselinna raudteelt Yamanote Line. Need võiksid võetud olla ka mujal. Teadmises neid kuuluvat müütilisele linnale märkame oma ülesköetud ootusi purunevat vastu tähenduseta ja realistlikku pildipinda.

Kunstnik on kasutanud algmaterjali kui ainest oma mõtete illustreerimiseks aja suhtelisusest ja selle kiiruse tajumise tingitusest kohtade "omakiirusest". Ekspositsiooni kuuluvad CD-ROM, video ja internetiprojekt moodustavad üksteist täiendava terviku, kõneldes samadest asjadest, kasutades erinevat keelt.

Nelli Rohtvee